15 366 mebli od 63 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić pokój niemowlaka?

Udostępnij:

Kolor ścian

Wybierając farby, zwróćcie uwagę, aby nie zawierały szkodliwych, lotnych rozpuszczalników takich jak toluen, benzen czy innych. Wybieraj tylko farby ekologiczne lub mające atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Należy wybierać kolory pastelowe np.żółcie, brzoskwinie, morele, pudrowe, kremowe, kremowo-żółte, wytwarzają one bowiem przyjacielską, emanującą ciepłem, kojącą atmosferę oraz neutralne kolory, które mogą być tłem dla żywych, kolorowych sprzętów, mebli i dodatków. Dobrą alternatywą dla farb w pokoju dziecka są zmywalne wzorzyste, kolorowe tapety. Pokój najbezpieczniej jest pomalować kilka tygodni przed rozwiązaniem, aby farba miała czas wywietrzeć.
 
 

Oświetlenie

Jest równie istotnym elementem w urządzaniu dziecięcego pokoju. Najlepiej będzie się sprawdzać lampa z regulacją intensywności światła. Ważna jest mała nocna lampka, umieszczona przy łóżeczku lub miejscu do przewijania.
 
 

Akustyka

Nie można również pominąć kwestii odpowiedniej akustyki, bez wątpienia wpływającej na stan psychiczny naszego maluszka. Dobrze, jeśli pokój jest w miarę możliwości odseparowany od reszty pomieszczeń w naszym domu. Jeżeli nie, warto pomyśleć o zamontowaniu ścianek oddzielających pokoje.
 
 

Styl

Prawdopodobnie najciekawszą rzeczą do rozważenia przy wyborze łóżeczka jest styl. Dziś można nabyć mebelki od tradycyjnych i klasycznych po nowoczesne i nieco przestarzałe. Każdy preferuje własny styl i dotyczy to także wyposażenia pokoju dziecięcego. Klasyczne i ponadczasowe łóżeczko jawi się jako najlepsza opcja, jeśli planujesz późniejszą jego sprzedaż lub przekazanie znajomym czy rodzinie.
 
 

Łóżeczko dziecięce

Powinno cechować się bezpiecznymi dla dziecka, zaoblonymi kształtami uniemożliwiającymi ewentualne urazy. Ważne, aby materac, którym wyścielane jest łóżeczko można było w razie potrzeby bez problemu wyjąć i wyczyścić celem utrzymania higieny.
Duże znaczenie ma wytrzymałość szczebelków i odstępy między nimi. Odstępy muszą być na tyle duże, żeby dziecko nie mogło zaklinować główki lub innej części ciała pomiędzy szczebelkami, ale na tyle małe, żeby dziecko podczas snu nie wypadło z łóżeczka.
Warto zapoznać się z materiałami, z których wykonane jest łóżeczko. Drewno musi być pierwszej jakości, bez wad produkcyjnych. Lakier ma posiadać odpowiednie certyfikaty na nieszkodliwość.
Pamiętaj, że od jakości wykonania łóżeczka zależy prawidłowy rozwój Twojego dziecka. Nie chcesz chyba pozwolić, aby miejsce, w którym spędza większość  niemowlaków, stanowiło zagrożenie dla jego zdrowia. Dlatego zalecam dokładne przypatrzenie się kupowanemu towarowi, jeśli nie wiesz czy ma niezbędne certyfikaty, poproś sprzedawcę o ich okazanie. Nie warto kupować łóżeczka, które kosztuje mniej niż dwieście złotych, gdyż wykonane na pewno będzie ze słabych materiałów i może nie wytrzymać tak długo, jakbyśmy tego chcieli.
 
Łóżeczka najczęściej produkowane są w dwóch standardowych wymiarach 120x60 cm i 140x70 cm. Oprócz wymiaru i rodzaju łóżeczka bardzo ważną cechą jest jego funkcjonalność. Najbardziej praktyczną funkcją jest możliwość regulacji dna łóżeczka oraz możliwość usunięcia całego węższego lub szerszego boku łóżeczka, dzięki czemu mamy łatwiejszy dostęp do dziecka bez zbędnego obciążania kręgosłupa. Idealnym rozwiązaniem dla rodziców jest łóżeczko dodatkowo wyposażone w szuflady i przewijak, co może być bardzo dobrym rozwiązaniem w mieszkaniach o niewielkim metrażu.
 
Kształt łóżeczka:
Typowe łóżeczka są prostokątne. Jednak oferowane są także okrągłe lub owalne modele. Taki kształt ma nie tylko większe walory estetyczne, ale oznacza więcej przestrzeni dla dziecka w czasie przewracania się na boki i czołgania we śnie bez ryzyka utknięcia w którymś z kątów.
 
a) Kosze - są idealnym miejscem do wypoczynku dziecka podczas snu. Zazwyczaj mają kaptur i wykonane są z najpiękniejszych tkanin.
 
b) Kołyskiprzypominają maleństwu pobyt w brzuchu mamy, gdzie było ciasno i gdzie kołysało bez przerwy - kołyska taka jest więc idealnym rozwiązaniem przez pierwsze 6-8 miesięcy życia.
 
c) Łóżeczko z regulowanym dnem - jest to udogodnienie, zwłaszcza dla dzieci, które spędzą w takim łóżeczku najbliższe kilka lat. Dzięki tej funkcji można dowolnie przesuwać dno łóżeczka i dostosowywać je do potrzeb oraz wieku naszego dziecka.
 
d) Łóżeczka na kółkach - jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla kobiet, które nie chcą się rozstać ani na chwilę ze swoim maluszkiem. To bardzo dobra cecha, jeśli planujesz przemieszczać je po pokoju. Ułatwi ona także zmianę pościeli lub obracanie podczas czyszczenia. Możliwość przewiezienia łóżeczka do innego pokoju to inne ciekawe udogodnienie, o którym warto pomyśleć, zwłaszcza, kiedy sprzątasz podłogę lub dywan w pokoju dziecięcym. Łóżeczko na kółkach musi posiadać solidną blokadę. Zawsze ważne jest, by zablokować kółka, kiedy stoi, by wykluczyć potencjalne ryzyko, zwłaszcza jeśli w domu są inne dzieci, które bawiąc się mogą przypadkowo popchnąć łóżeczko (np. po schodach, pod okno lub pod inne meble).
 
e) Łóżeczko drewnianebędzie dobrym rozwiązaniem dla Rodziców, którzy mało podróżują i cenią sobie wygodę. Można do niego dobrać odpowiedni materacyk, który albo znajduje się w zestawie, albo można sobie dokupić do całości. Decydując się na drugą opcję mamy możliwość wyboru materiału antyalergicznego, który nie uczula i nie wywołuje odparzeń, jak w przypadku materacyka ze zwykłej gąbki.
 
 

Pościel

Do każdego łóżeczka przyda się oczywiście pościel. Najlepiej, jeśli będzie ona bawełniana lub z materiałów syntetycznych, które nie uczulają dziecka.